53810-456200

58 700 Kč s DPH

Hvězdářský dalekohled Omegon Ritchey-Chretien 8" Pro 203/1624mm f/8 dodávaný na rovníkové montáži Explore Scientific EXOS-2 PMC-8 GoTo .

Velmi kvalitní teleskop na motorizované montáži s automatickým naváděcím systémem GoTo.

Dalekohledy Ritchey-Chretien mají vynikající optické vlastnosti a jsou ideální nejen na vizuální pozorování, ale hlavně na fotografování. 

OPTIKA:

Omegon Ritchey-Chretien Pro RC 203/1624 - tubus s optikou:

Ze všech variant zrcadlových dalekohledů typu Cassegrain mají optické systémy Chretien nejlepší kvalitu obrazu. Dalekohledy Ritchey-Chretien mají navíc korigovanou sférickou vadu a sekundární zrcadlo v systému RC koriguje komatickou vadu, takže hvězdy mají bodový obraz i v těsném okraji zorného pole. 

Dalekohledy RC bez korekční desky nebo čočky nemají barevnou vadu.

Protože systémy Ritchey-Chretien poskytují nejkvalitnější obraz s vysokým rozlišením, jsou tyto dvouzrcadlové optické soustavy velmi oblíbené mezi profesionálními astronomy - téměř každý hvězdářský dalekohled na většině vědeckých observatoří světa, včetně Hubblova vesmírného teleskopu, je typu Ritchey-Chretien. Nepředstavitelně přesná práce při korekcích hyperboloidu hlavního a sekundárního zrcadla se odráží na vysokých cenách těchto teleskopů.

Díky moderním technologiím a materiálům, jsou optické systémy Ritchey-Chretien již dostupné v menších průměrech, nižších cenách, ale vysoké kvalitě optiky také amatérským astronomům. Sen amatérských astronomů o dalekohledu Ritchey-Chretien již není nedostupný.

RC jsou skvělé teleskopy pro astrofotografii i pro vizuální pozorování

Velmi praktický dalekohled, má malé rozměry, široké zorné pole bez aberací v okrajích a bez barevné vady. Díky menším rozměrům jej lze velmi snadno převážet za temnou noční hvězdnou oblohou s minimem světelného smogu. Dalekohled můžete používat pro astrofotografii a vizuální pozorování.

Optická soustava má dvě hyperbolická zrcadla vyrobená s velkou přesností. Díky tomu dostanete ostrý obraz bez sférické a komatické vady i v krajích širokého zorného pole. 

Zrcadla jsou vyrobená z křemičitého optického skla s nízkou teplotní roztažností.

Ostřejší a jasnější snímky širokého zorného pole můžete získat i bez dalších korektorů a rovnačů pole. Můžete použít klasický rozměr čipu používaný pro DSLR i APS-C. U průměrů 8" a 10" získáte ostrý obraz bez použití korektorů dokonce i u Full Format čipů s velikostí 24x36mm. Pokud používáte větší formát čipu, kontaktujte nás, pomůžeme Vám najít správnou sestavu.

Výborné využití v širším spektrálním pásmu:

Jelikož RC teleskopy nemají v optické dráze žádné čočky, nedochází při tvorbě obrazu k žádným chromatickým vadám nebo rozptylu a ztrátám světla při průchodu sklem. To je velká výhoda! Využitelná šířka spektrálního pásma je tedy větší než u dalekohledů s čočkou nebo korekční deskou. Můžete tedy fotografovat i v často zajímavých UV a IR okrajích světelného spektra.

Zrcadla jsou vyrobená z optického křemičitého skla. 

Pokud fotografujete s delším expozičním časem, je stabilita optické plochy hodně důležitá pro ostrost obrazu. Výhodou dalekohledů Omegon RC Pro jsou zrcadla vyrobená z křemičitého optického skla s nízkou teplotní roztažností. Díky tomu může zůstat obraz stabilní a ostrý po celou noc.

Obě zrcadla mají odrazivost 92-94% a dávají tak kontrastnější a jasnější obraz. Ve srovnání s "běžnými" zrcadlovými teleskopy, které mají odrazivost cca 88%, zíkají o 17% světla navíc.

Pevný ocelový tubus poskytuje přesné a stabilní usazení zrcadel.

Tubus je osazený horní a spodní lištou pro upevnění k rovníkovým montážím.

Přesné umístění vnitřních, matně začerněných clon má také velký vliv na kontrast obrazu.

Díky otevřenému tubusu je vyrovnání teplot s okolím velmi rychlé.

Lepší obraz a snímky než se Schmidt nebo Maksutov Cassegrainy. 

Především, Ritchey-Chretien je úplně jiný než SC nebo MC soustavy. Bez přední korekční desky je to otevřený systém, který má výbornou teplotní regulaci, nemá vnitřní skleněnou plochu kterou prochází světlo a v níž tedy dochází k rozptylu světla a rozkladu na barevné složky - nemá tedy barevnou vadu. Díky tomu je obraz jasnější a bez reflexí a barevné vady. Díky tvaru zrcadel je obraz ostrý v celém průměru širokého zorného pole. To je také důvod, proč jsou tyto typy dalekohledů používané i na velkých světových observatořích.

Balení obsahuje:

 • Omegon RC tubus s optikou
 • 3" lištu Losmandy a 44mm lištu pro upevnění k montážím
 • 2" okulárový výtah s redukcí na 1,25".
 • 3x prodlužovací kroužky pro dosažení ohniska v případě potřeby.

PARAMETRY:

Průměr: 203mm

Ohnisková délka: 1624mm

Aperturní poměr: 1/8

Materiál zrcadel: křemičité čisté sklo s nízkou teplotní roztažností.

Sekundární zrcadlo vč. uložení: 95mm

Materiál tubusu: ocel

Počet vnitřních clon: 10

Ostření: 2" Crayford s převodem 10:1, rozsah 50mm

Závit na konci tubusu: M90x1mm

Lišta pro upevnění k montáži: 1x3" Losmandy lišta, 1x kombinovaná lišta

Vzdálenost ohniska od konce tubusu (tzv. backfocus): 237mm od konce tubusu a 140mm od konce ostření.

Rozměry: 470mm (s ostřením 560mm) x 232mm

Hmotnost: 7,5kg / 6,8kg bez ostření


MONTÁŽ:

Rovníková montáž Explore Scientific EXOS2-GT s PMC-8 Elektronikou je dosti unikátní a speciální. Většina montáží na trhu je dnes dodávaná pouze s jedním procesorovým systémem.

Tato montáž obsahuje dvoukanálovou řídící jednotku s osmi procerovovými jednotkami, které běží zcela nezávisle a chovají se deterministicky - odtud název PMC-8.

Multi procesorový systém obsahuje:

 • 64 Kb EEPROM Non-Volatile Memory - paměť pro uchování nastavených parametrů montáže.
 • Bezdrátový WiFi Ethernet 10/100 s plnou IP funkcí umožní použití odkudkoli pomocí prohlížeče, ASCOM nebo APP přes web nebo seriový port.
 • Systém obsahuje Non-Volatile Memory - paměť pro uložení uživatelem zvolených parametrů montáže.
 • Elektronický systém je také vybaveným portem ST4 pro připojení naváděcích kamer (Auto-Guide port-ST4 contact input) a bezdrátovým ASCOM ovladačem

Převodový systém montáže tvoří dva ozubené rozvodové řemeny (1-45 drážek a 1-10 drážek), které jsou vyrobené z tvrzeného neoprenu speciálně vyztuženého skelnými vlákny a jsou napojené na šneková kola.

Pohon zajišťují bi-polární krokové motory Nema 11 (0,64 A, 12 Ncm).

Obě osy montáže jsou uložené v kuličkových ložiskách, která zajišťují přesný pohyb při všech devíti volitelných rychlostech.

Součástí je zásobník na 8ks baterií typu "D" (12 V)

Montáž je postavená na pevném a stabilním ocelovém stativu s měnitelnou výškou od 68cm do 108cm a nosností 13kg. Průměr nohy stativu je 2". 

Celý systém lze ovládat z Windows PC, Windows Tablet nebo Windows Smartphone s pěkně vytvořeným uživatelským rozhraním pomocí softwaru ExploreStars OpenGoto®.

ExploreStars OpenGoto® Software má stejné funkce jako většina sofistikovaných montáží na trhu. has the same basic functions as most all other mounts on the market today.

Free aplikaci ExploreStars lze zdarma stáhnout z Microsoft App store.

Základní verze obsahuje standardní procedudru pro nastavení montáže pomocí 2 nebo 3 hvězd, databázi s více než 70,000 hvězd, objekty Messierova katalogu a Sluneční soustavy.

Softwarové prostředí má čtyři tlačítka pro navádění, centrování a otáčení, která se zobrazují na monitoru nebo dotykovém displeji tabletu nebo Smartphonu.

Rolovací menu s nabídkou nastavení montáže na 2 nebo 3 hvězdy, hvězdnými katalogy a dalšími funkcemi jako např. nabídka objektů na dnešní obloze, tlačítko synchronizace, parkovací polohu, vyhledávací funkce, možnost vkládání souřadnic RA a DEC, číslicovou klávesnici, nastavení sledovacích rychlostí (siderickou, lunární, solární a uživatelskou).

Software umožňuje import vlastního uživatelem sestaveného kodu. Můžete si vytvořit např. vyhledání objektů Messierova katalogu, seznam objektů, které chcete fotografovat, vkládat informace do programu. S možností sestavení vlstního kodu můžete vytvořit cokoli vás napadane. Zároveň můžete vše sdílet s ostatními uživateli tohoto softwaru.

Navíc tuto montáž můžete ovládat jakýmkoli jiným ASCOM kompatibilním softwarem pomocí vestavěného bezdrátového ASCOM ovladače.

Systém je GPS-kompatibilní.  Nastavením času/datumu je závislé na přijímačích v PC, tabletu nebo chatrém telefonu.

Zde je výčet několika balíků ASCOM softwaru, které je možné použít s motáží Explore Scientific / Losmandy G-11 s PMC-8: ACP; APT; AST / ATC & Ricerca (Omega Lab); AstroArt; AstroMB; Cartes du Ciel / Sky Chart; CCD AutoPilot; DeepSky; Deepsky Planner; DFM Engineering; Earth Centered Universe Pro; EasySky; Eye and Telescope; Project Pluto; Hallo Northern Sky; Maxim DL; MaxPoint; PinPoint Astrometric; Prism; Sequence Generator Pro; Sidereal Technology; The Sky; SkyMap Software; SkyTools 3; Star Atlas PRO; Sky Observer; StarryNight; Stellarium; Virtual Moon Atlas; and WorldWide Telescope.

POZNÁMKA: 
Pokud chcete začít používat ExploreStars, stáhněte free app a data, která obsahují astronomické katalogy a referenční snímky s textem. Sadu dat můžete najít na www.explorestars.com  Jednoduše odzipujte do obrázkového adresáře ExploreStars, který obsahuje databázi tisíce objektů a ta se vám tímto rozšíří na databázi 70.000 objektů.

Více informací a Download-Service:
www.explorestars.com

VLASTNOSTI:

 • Unikátní PMC-8 Open Goto System
 • Pěkné grafické uživatelské prostředí ExploreStars OpenGoto
 • Ovladatelné z Windows PC, Windows Tablet nebo Windows Smartphone
 • Jednoduché ovládání rychlostí a pohybů montáže pomocí čtyř kláves na monitoru.
 • Intuitivní nastavovací procedura na 2 nebo 3 hvězdy.
 • Miltiprocesorový ovládací systém s 8-mi řídícími jednotkami
 • Krokové motory NEMA-11
 • Velmi přesný a tiché převody.
 • ASCOM ovladač je součástí.
 • Můžete psát a importovat vlstní kody do softwaru.
 • GPS-kompatibilní, auto čas / datum jsou závislé na přijímači v PC, tabletu nebo chytrém telefonu.
 • Součástí setu je polární hledáček s osvětlením a dvě závaží po 4,5 kg.
 • Celková hmotnost montáže vč. závaží 19,5 kg.
 • Napájení z 12 V, součástí setu je držák na 8 baterií typu D.
 • Ocelový trojnohý stativ, průměr trubek 2“, nastavitelná výška 68 cm – 108 cm, bublinková vodováha.
 • Nosnost montáže až 13 kg.

Balení obsahuje:

 • Explore Scientific EXOS2-GT s Open GOTO PMC-8
 • Ocelový stativ ST-3 s 2" trubkovými nohami.
 • Závaží 2 x 4,5 kg 
 • Polární hledáček s osvitem
 • Zásobník na baterie (8ks "D" baterie) 12V (bat. nejsou součástí)
 • ExploreStars Software dostupný přes download

POZNÁMKA: sada neobsahuje WINDOWS PC ani, tablet nebo chytrý telefon.


DIAGONÁLNÍ ZRCADLO:

 • Diagonální zrcadlo Omegon se vstupním a výstupním průměrem 2".
 • Zrcadlo s vysoce reflexní vrstvou s 99% odrazivostí. Nesníží jas a kontrast vytvořený hlavním objektivem dalekohledu.
 • Součástí je přechodka z 2" na1,25" pro použití 1,25" okulárů.
 • Celoplošná obvodová aretace nepoškrábe tubus okulárů a bezpečně zabrání vypadnutí okuláru.
 • Zrcadlo umožní využít plné zorné pole i u širokoúhlých okulárů.


OKULÁR

Okulár Super Plossl s plynule měnitelnou ohniskovou délkou 8-24mm, korigovaný na barevnou vadu s integrovaným T-2 závitem pod gumovou očnicí.

VLASTNOSTI:

 • Okulár optické konstrukce Super Plossl má 4 optické členy ve dvou skupinách.
 • Všechny optické plochy jsou na rozhraní sklo/vzduch opatřené vícenásobnými antireflexními vrstvami. Zlepšují přenos světla a okulár tak dává čistý a jasný obraz.
 • Kvalitní optické sklo eliminuje barevnou vadu.
 • Plynule měnitelná ohnisková délka v rozsahu 8-24mm.
 • Průměr 1,25" (31,7mm).
 • Zorné pole je široké 40° - 60°.
 • Vzdálenost výstupní pupily je 15mm - 18mm a umožňuje pohodlné pozorování.
 • Uvnitř chromového tubusu je závit pro filtry.
 • Očnice z měkké pryže dobře padne na oční jamku a netlačí na oko.
 • Pokud sejmete gumovou očnici, je pod ní závit pro T-2 kroužky (T-2 kroužky nejsou součástí okuláru).


HLEDÁČEK

Optický hledáček Omegon 6x30.

Hledáček 6x30 soustředí 18x více světla než oko smotné.

Většinu astronomických objektů nelze vidět pouhým okem, protože jsou příliš slabé. Hledáček 6x30 soustředí 18x více světla než samotné oko. Zvětšení hledáčku je 6x a průměr objektivu je 30mm. Jedná se o malý teleskop, který přináší velké výhody.

Široké zorné pole se záměrným křížem.

Velké zorné pole umožní snáze najít hvězdy na obloze. Když hledáte nějaký objekt vždy hodně pomůže dobřě seřízený hledáček.

Představte si, že budete hledat třeba jasnou planetu. Nasměrujete tedy hlaví dalekohled tak, aby tubus směřoval na jasnou planetu. Zorné pole velkého dalekohledu je však příliš malé, a proto planetu v zorném poli nejspíš neuvidíte. V tomto případě se podívejte do hledáčku, který má menší zvětšení, ale široké zorné pole. Jasnou planetu zde s velkou pravděpodobností velmi dobře spozorujete (pokud ne, stačí trochu přesměrovat dalekohled) a pak stačí jasnou planetu vycentrovat do středu záměrného kříže hledáčku. Pokud máte dobře sosený dalekohled s hledáčkem, pak planetu uvidíte i v zorném poli dalekohledu.

Když, pro změnu, hledáte nějaký velmi slabý mlhavý objekt (např. mlhovinu, galaxii, hvězdokupu), bývá v její blízkosti nějaká jasnější hvězda. Na mapě hvězdné oblohy najděte jak daleko a jakým směrem se objekt od hvězdy nachází. Hvězdu pak nastavte do středu zorného pole hledáčku, a pak mírně natočte dalekohled tak, aby střed kříže v hledáčku přibližně ukazoval na objekt (ani jej v hledáčku nemusíte vidět- stačí tušit jak asi dalekoko a jakým směrem od hvězdy se nachází). Pak se podívejte do okuláru dalekohledu (volte na začátek vždy co nejmenší zvětšení) a objekt v zorném poli nejspíš spozorujete.

Jak velký pomocník může být malý hledáček.

Centrovací šroubky a držáček hledáčku

Součástí sady je držáček ledáčku s centrovacími šroubky. Nastavení hledáčku je velmi snadné a zabere pár minut času.

Balení obsahuje: teleskop RC 8", distanční kroužky, diagonální zrcadlo 2"/99%, hledáček, zoom okulár, montáž EXOS-2-GoTo, stativ.

Typ objektivu
Ritchey-Chretien
Průměr objektivu
203mm (8")
Ohnisková délka
1624mm
Relativní apertura
f/8
Hledáček
Optický 6x30mm
Okuláry v sadě
zoom Super Plossl 8-24mm (31,7mm) Apo
Průměr okuláru
31,7mm (1,25"), 50,8mm (2")
Ostření teleskopu
Crayford dual 1:10, V-Power
Montáž
Rovníková ES EXOS-2 PMC-8 GoTo
Motory
Součástí jsou motory v obou osách (RA i DEC)
Navádění GoTo
Je součástí sady
Stativ
Ocelový - pochromovaný, stavitelná výška

Kontaktujte nás!

Příslušenství 2